Pierwszym krokiem do zmiany jest uczynić jej podatny grunt, dlatego ważnym krokiem dla naszej organizacji są wszelkie działania związane z kształtowaniem naszego wspólnego środowiska. Nie wyobrażam sobie świata szczęśliwych i zdrowych ludzi, żyjących w zaśmieconym i zniszczonym środowisku. Budowanie relacji z otoczeniem, środowiskiem, w który, żyje człowiek przez uwrażliwianie go na jego złożoność, niezwykłość, ale i nieodłączny warunek naszego przetrwania jest silnym punktem naszej misji. Grunt, który chcemy w ten sposób stworzyć to podstawa, aby wyrosły na nim plony w postaci zdrowego, świadomego społeczeństwa, zaangażowanego we wspólne dobro.

apiportal.pl

To pierwszy projekt naszej organizacji. Dlaczego akurat związany z pszczołami? Z kilku powodów:

  • Sami jako pszczelarze wiemy jak bardzo bezpośredni kontakt z naturą daje satysfakcję, uspokaja, buduje poczucie odpowiedzialności za tą naturę.
  • Pszczelarstwo cieszy się ostatnimi czasy dużym zainteresowaniem, dlatego warto wykorzystać to, aby budować społeczności oparte na wspólnych zainteresowaniach, edukować je i stwarzać odpowiednią przestrzeń do budowania relacji ze środowiskiem, między sobą lub idei zrównoważonego rozwoju.
  • Często słyszymy „jak pszczoły wyginą, to i my wyginiemy” i właśnie dlatego one są dobrym nośnikiem idei budowania poczucia odpowiedzialności za własne otoczenie i środowisko.
Świat, w którym nie ma bioróżnorodności i pokarmu dla pszczół, to świat bez zapylaczy = bez nas.

Co już znajdziesz na tym portalu?

Bezpłatne narzędzia, aplikacje i treści edukacyjne dla pszczelarzy oraz dla miłośników zapylaczy.

Cele, które realizują

  • ideę zrównoważonego rolnictwa przez stworzenie przestrzeni do kontaktowania się środowiska pszczelarzy z środowiskiem rolników siejących rośliny miododajne. Tu obydwie strony korzystają. Ponadto edukowanie rolników odnośnie zasad upraw roślin miododajnych oraz zasad bezpieczeństwa związanych z środkami ochrony roślin w odniesieniu do zapylaczy
  • przeciwdziałanie kradzieżom pasiek przez stworzenie wspólnego systemu znakowania i wspólnego rejestru tych oznaczeń
  • przeciwdziałanie chorobom pszczół, zgnilcowi amerykańskiemu oraz wirusom będącym skutkiem pasożyta warroa destructor
  • tworzenie bazy roślin miododajnych i promowanie ich jako źródła pokarmu dla wszystkich zapylaczy, promowanie ogrodnictwa przyjaznego pszczołom oraz łąk kwietnych, bioróżnorodności o którą w dzisiejszym świecie monokultur należy niestety walczyć
  • a to jeszcze na pewno nie koniec…

Zapraszamy zatem do zapoznania się z działalnością apiportal.pl, projekt, który będzie się coraz bardziej rozwijał, a jest co robić! Dołącz do naszej społeczności miłośników pszczół i nie zawahaj się napisać do nas jeśli masz ochotę zaangażować się w tworzenie tego projektu.